Kullanıcı Kılavuzları

Kullanıcı Kılavuzları

 • Kütüphaneden Yararlanma
 • Üniversitemiz kütüphanesinden, öncelikle üniversitemizin akademik, idari personeli ve ögrencisi olmak üzere, diger okur/kullanicilar ve arastirmacilar da yararlanabilirler.

 • Kütüphane Hesabı ile Neler Yapılabilir?
 • Kütüphane hesabı ile oturum açtığınızda; ödünç aldığınız yayınların sürelerini uzatabilir, almak isteğiniz yayınların başkasının üzerinde olması durumunda ayırtma işlemi yapabilir ve kütüphane koleksiyonumuda yer almayan her türlü bilgi kaynağını eser isteğinde bulunarak kütüphaneye alınmasını sağlayabilirsiniz.

 • Kütüphane Hesabı Nasıl Açılır?
 • Yeni öğrencilerin üye kayıtları eğitim öğretim dönemi başında toplu olarak yapılmaktadır. Ancak eski öğrenciler ve personel kayıtları topluca yapılamadığı için kütüphane kayıtları bulunmayan kullanıcıların kayıtları sadece güncel üniversite kimlik kartı (Kampus Kart - Akıllı Kartları) ibraz eden üyelere manuel olarak açılacaktır. Kayıt açılırken üzerinde TC Kimlik No olan resmi bir kimlik belgesi (Ehliyet, TC kimlik kartı, Vatandaşlık kartı vb.) talep edilecektir. Kullanıcı hesabı oluşturulurken, öğrenci numaranız/sicil numaranız@kocaeli.edu.tr formatında kurumsal e-posta adresiniz de tanımlanacaktır.

  NOT: Kurumsal e-posta adresini bilmeyen ya da henüz oluşturmayan öğrenciler https://portal.kocaeli.edu.tr/emailogr/ adresinden hesaplarını kontrol edebilir veya e-posta adresleri oluşturabilirler.

 • Üye Oturumu Nasıl Açılır?
 • Kütüphane üye oturumunu açmak için http://kutuphane.kocaeli.edu.tr adresine gidin ve Katalog Tarama sayfasına girin.

  Üye Kodu/Kullanıcı Adı alanına TC Kimlik numaranızı, Şifre alanına ise ilk girişte T.C. Kimlik numaranızın son 4 hanesini yazın. Ancak hesabınızın güvenliği açısından ilk girişte şifrenizi değiştirmeniz gerekmektedir. Şifrenizi bilmiyorsanız, http://library.kocaeli.edu.tr adresinde "Oturum Aç / Şifremi Unuttum" adımlarını izleyerek şifrenizi öğrenebilirsiniz.

 • Materyallere Nasıl Ulaşabilirsiniz?
 • Kütüphane koleksiyonumuz Library of Congress (LC) Sınıflama Sistemi'ne göre raflara yerleştirilmiştir ve kütüphanemizde açık raf sistemi uygulanmaktadır.

  Kullanıcı, http://kutuphane.kocaeli.edu.tr adresinde bulunan Katalog Tarama sayfasına girerek tüm kütüphane materyallerini (kitap, süreli yayın, özgün tezler, vb.) yazar, yayın adı, konu, yayınevi adı, vb. kriterleri belirleyerek arama yapabilir. Kullanıcı aradığı materyali kayıtlardan kullanıcı üzerinde olup olmadığını ve başka kullanıcı tarafından konulmuş ayırtma notu olup olmadığını kontrol eder, eğer kitap rafta ise yer numarasını alarak kitabı raftaki yerinden bulur.

 • Nasıl Ödünç Alabilirsiniz?
 • Kullanıcıların, üniversite kimlik kartı (Ziraat Kampus Kart -Akıllı Kartları) ile beraber gelmeleri gerekmektedir. Başkasının kimlik kartı ile işlem yapılmaz.

  Üzerinde gecikmiş materyal bulunan kullanıcılar, materyalleri iade etmeden ve cezalarını ödemeden yeni materyal alamazlar.

 • Kullanıcı Eğitimi
 • Okur/kullanıcılarımızın, kütüphanemizi daha etkin bir şekilde kullanmasını sağlamak amacıyla, önceden belirlenen tarihlerde verdiğimiz bir hizmettir.

  Eğitimlerimiz; Kütüphanenin genel tanıtımı, Web sayfası tanıtımı, Katalog tarama Web üzerinden yapılan işlemlerin tanıtımı, Veri Tabanları Kullanımı ile ilgili eğitim, Kütüphanemiz tarafından verilen eğitim, Sağlayıcı firmalar tarafından verilen eğitim konularını kapsar.

  Eğitim almak isteyen okur/kullanıcılarımız yandaki Kullanıcı Eğitim Formu ile ilgili formu doldurabilirler.

 • Ödünç verme hizmetinden yararlanma hakkı olan tüm kullanıcılarımız self-check (otomatik ödünç/iade) cihazı aracılığı ile kendileri ödünç alma-verme işlemini yapabilirler.
 • Ödünç Alma
 • 1. Ekranda ki “ÖDÜNÇ AL” tuşuna basınız.

  2. Akıllı kartınızı animasyonda gösterilen alana okutunuz ve açılan klavye yardımıyla kütüphane şifrenizi giriniz. (Eğer daha önce şifrenizi hiç değiştirmediyseniz şifreniz ”1” dir. Şifrenizi bilmiyorsanız http://library.kocaeli.edu.tr adresinden “oturum aç / şifremi unuttum” adımlarıyla şifrenizi öğrenebilir veya ödünç verme bankosuna müracaat edebilirsiniz.)

  3. Kitabı, animasyonda gösterildiği gibi arka kapağındaki barkod etiketi kırmızı ışığa denk gelene kadar “V” biçimli alanın içine bırakarak ileriye doğru itiniz. (Sadece kitabın arkasındaki barkod etiketi ile işlem yapılabilmektedir.)

  4. Bir süre sonra ekranda kitabın ismi görünecek, ilgili satır yeşil renk olacak ve “TIK” sesi duyulacaktır.

  5. Almak istediğiniz tüm kitaplar için 3. / 4. maddeleri uygulayınız ve ekranın altında bulunan “TAMAMLANDI” tuşuna basarak kitapları alınız.

 • İade Etme
 • 1. Ekranda ki “İADE ET” tuşuna basınız.

  2. Kitabı, animasyonda gösterildiği gibi arka kapağında ki barkod etiketi kırmızı ışığa denk gelene kadar “V” biçimli alanın içine bırakarak ileriye doğru itiniz. (Sadece kitabın arkasında ki barkod etiketi ile işlem yapılabilmektedir.)

  3. Bir süre sonra ekranda kitabın ismi görünecek, ilgili satır yeşil renk olacak ve “TIK” sesi duyulacaktır.

  4. İade etmek istediğiniz tüm kitaplar için 2./3. maddeleri uygulayınız ve ekranın altında bulunan “TAMAMLANDI” tuşuna basınız. Kitapları sağ tarafınızda ki kitap arabasına bırakabilirsiniz.


 • Kitap Süresi Uzatma
 • 1. Ekranda ki “SÜRE UZATMA” tuşuna basınız.

  2. Akıllı kartınızı animasyonda gösterilen alana okutunuz ve açılan klavye yardımıyla kütüphane şifrenizi giriniz. (Eğer daha önce şifrenizi hiç değiştirmediyseniz şifreniz ”1” dir. Şifrenizi bilmiyorsanız http://library.kocaeli.edu.tr adresinden “oturum aç / şifremi unuttum” adımlarıyla şifrenizi öğrenebilir veya ödünç verme bankosuna müracaat edebilirsiniz.)

  3. Süresini uzatmak istediğiniz kitabın yanında ki kutucuğu işaretleyiniz. Süre uzatma işlemi kitabın ödünç süresinin son günü veya bir gün öncesinde yapılabilmektedir. Eğer üzerinizde ki kitabı başka bir kullanıcı ayırtmış ise uzatma işlemi yapamazsınız.


 • Cep Kütüphanem Uygulaması
 • Cep Kütüphanem uygulaması ile kütüphanemizdeki eserleri tarayabilir, "üzerimdekiler" başlıklı yayınları görebilir, uzatma, "okuma listeme ekle" işlemlerinizi yapabilirsiniz. "Cep Kütüphanem" uygulamasını AppStore ve Google Play üzerinden ücretsiz olarak indirebilirsiniz.

  Uygulamayı kullanmaya başlarken: bir kez üye kodunuz ve şifreniz ile giriş yapmanız yeterli olacak.

  Kütüphanedeki yeniliklerden ve uyarılardan; program üzerinden alacağınız bildirimler ile haberdar olacaksınız.

  Android için tıklayın / İOS için tıklayın

 • Katalog Tarama
 • Üye Oturum Açma
 • Elektronik Kaynaklarda Arama
 • Abone olunan tüm veritabanlarından arama yapmak için Kütüphane Ana Sayfasındaki KouLIB arama motorunu kullanabilirsiniz.

  Veritabanlarının kısa tanıtım ve içeriklerinin anlatıldığı tam listeyi kullanarak belirlediğiniz bir veritabanından da arama yapabilirsiniz. http://kutuphane.kocaeli.edu.tr/veritabanlari.php

  Elektronik kaynaklara uzaktan erişim kılavuzu için tıklayın.

 • Kullanıcı Kılavuzları
 • İçerik güncellenmektedir...

  Kütüphane Üyeliğinin Aktif Hale Getirilmesi

  • Kocaeli Üniversitesi’nin önlisan, lisans, yüksek lisans ve doktora programı öğrencileri; akademik ve idari personeli kütüphanemizden ödünç materyal alabilmektedir.

  • KOÜ öğrencilerinin kütüphane üyelik işlemleri dönem başında öğrenci işlerinden gelen listelerin sisteme atılmasıyla toplu olarak yapılmaktadır. Öğrencilerimizin kütüphaneye gelerek tek tek kayıt yaptırmasına gerek yoktur. Kütüphanemizin hizmetlerinden yararlanmak isteyen akademik ve idari personelimiz ise kütüphanemize kurum kimlikleriyle bizzat başvurarak üyelik işlemlerini yaptırabilirler.

  Daha sonra aşağıdaki adımları takip ederek kurumsal e-posta bilgilerinizi kontrol edip üyelik sözleşmesini onaylamanız gerekmektedir.

  http://kutuphane.kocaeli.edu.tr adresinden Katalog Tarama sayfasına giriniz.

   

   

  • Katalog Tarama sayfasından oturum açınız.

   

  • Şifreniz ilk girişte T.C. Kimlik Numaranızın son 4 hanesidir. Hesabınızın güvenliği açısından ilk girişte şifrenizi değiştirmeniz gerekmektedir.

   

  -Ödünç yayın hizmetlerinden yararlanabilmek için;

  -İade tarihine son iki gün kala hatırlatma epostasının otomatik olarak gönderilmesi için;

  -Ayırttığınız kitabın kütüphanemize ulaştığına dair bilgilendirme e-postası almak için;

  E-posta bilgilerinizi kontrol edip, üyelik sözleşme metnini onaylayarak güncelle butonuna basmayı unutmayınız.

  - Ödünç yayın hizmetlerinden yararlanabilmek için üyelik sözleşme metnini onaylayarak güncelle butonuna basmayı unutmayınız.

  - Ödünç aldığınız kitapların iade tarihini hatırlatacak bir e-posta almak istiyorsanız, lütfen kullanıcı hesabınızdan kurumsal e-posta adresinizi tanımlayınız.

  - Ayırttığınız kitapların kütüphaneye iade edildiğine dair e-posta almak istiyorsanız, lütfen kullanıcı hesabınızdan e-posta adresinizi tanımlayınız.

  - E-postanızın gereksiz / spam / junk kutusunu kontrol etmeyi unutmayınız. Kütüphane sistemine erişmekle ve sistemi kullanmakla, önceden belirlenen şu kural ve düzenlemelere bağlı olmayı kabul etmektesiniz, Lütfen dikkatle okuyunuz : dosyalar/ortak/kurallar_duzenlemeler.pdf odunc.php yararlanma-kosullari.php Kütüphane yönetimi, bu kurallarda her zaman değişiklik yapabilir ve bu değişiklikler, sisteme konulduktan itibaren yürürlük kazanır. Siz bu değişikliklerden haberdar olmak amacıyla periyodik olarak bu kural ve düzenlemeleri gözden geçirmeyi peşinen kabul etmektesiniz ve sistemi kullanımınız, değiştirilmiş kural ve düzenlemeleri kesin olarak kabul ettiğiniz anlamına gelmektedir.

  DEĞERLİ KULLANICILARIMIZ, Ödünç verme hizmetlerinde uygulanan gecikme borcu her bir materyal için günlük 50 kuruştur. Rektörlük Strateji ve Geliştirme Daire Başkanlığı Ziraat Bankası Kocaeli Üniversitesi Şubesi TR36 0001 0027 2636 6764 1850 78 nolu hesaba, Banka şubesinden (İnternet Bankacılığı ve ATM hariç) açıklama kısmına “Kütüphane ceza” yazdırılarak yatırması ve banka şubesinden alacağı banka dekontunu Ödünç Hizmetleri Birimine teslim etmesi gerekmektedir. *** LÜTFEN HESAPLARINIZI KONTROL EDİP, ÖDÜNÇ ALDIĞINIZ KİTAPLARINIZI ALDIĞINIZ KÜTÜPHANEYE TESLİM EDİNİZ.

  Katalog Tarama

  http://kutuphane.kocaeli.edu.tr adresinden Katalog Tarama sayfasına giriniz.

   

  • Katalog Tarama sayfasından eser adı, yazar adı vb. kriterleri belirleyerek arama yapabilirsiniz.

   

  • Yeni arama alanı ekleyerek; Bulunduğunuz kütüphaneyi (Kütüphane:Umuttepe, Anıtpark, Tıp vb.) Aradığınız kaynakların dilini (Dil: İngilizce, Türkçe vb.) Türünü (Tür: kitap, tez vb.) Şeklini (Şekil: basılı, elektronik vb.) Alt türünü (Alt tür: roman, şiir vb.) belirleyebilirsiniz.

   

  -Katalog tarama ekranında arama yapıp (library.kocaeli.edu.tr) çıkan sonucu tıkladığınızda kaynağın detaylı bilgisine ve varsa içindekiler sayfasına erişebilirsiniz.

  -Örnekte olduğu gibi Durumu kısmında “Rafta” yazıyorsa yer numarasıyla rafa gidebilirsiniz.

  -“İade Tarihi” yazıyorsa kitabı ayırtabilirsiniz.

  -“İade Tarihi Geçmiş” yazıyorsa ne zaman teslim edileceği bilinmediği için daha sonra tekrar tarayabilirsiniz. “Ayırtma Rafında” yazıyorsa biri tarafından ayırtılmıştır ve ödünç verme bölümünde bekletiliyordur. Sadece ayırtan kişi alabilir.

   

  Makaleler/Birliktelikler için görebilirsiniz. Birliktelik verilmiş kopya kitapların rafta olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

  Ödünç Verme Süreleri ve Ödünç Verilen Materyal Sayısı

    KİTAP KİTAP DIŞI GÜN UZATMA HAKKI
  AKADEMIK PERSONEL
  10 5 60 2 kez 60 gün
  IDARI PERSONEL
  10 5 30 2 kez 30 gün
  DOKTORA ÖGRENCILERI
  10 5 30 2 kez 30 gün
  YÜKSEK LISANS ÖGRENCILERI
  10 5 30 2 kez 30 gün
  LISANS ÖGRENCILERI
  10 5 30 2 kez 30 gün
  ÖNLISANS ÖGRENCILERI
  10 5 30 2 kez 30 gün

  Eser İstek

  • Öncelikle istek yapmak istediğiniz bilgi kaynağının kütüphanemizde olup olmadığının kontrolünü yapınız. http://library.kocaeli.edu.tr/

  • Kütüphane koleksiyonunda bulunmayan fakat olması gerektiğine inandığınız bilgi kaynaklarını, üye oturumunuzu açarak bize iletebilirsiniz.

  http://kutuphane.kocaeli.edu.tr adresinden Katalog Tarama sayfasına giriniz.

   

  • Katalog Tarama sayfasından oturum açınız.

   

  • Şifreniz ilk girişte T.C. Kimlik Numaranızın son 4 hanesidir. Hesabınızın güvenliği açısından ilk girişte şifrenizi değiştirmeniz gerekmektedir.

   

  -Ad Soyad kontrolü yaptıktan sonra Eser İstek Linkine tıklayınız.

  -Çarpı işaretli (x) alanları eksiksiz ve doğru şekilde doldurunuz. - Yazar adı soyadı ve eser adı bölümlerini düz yazı şeklinde doldurunuz. Lütfen tamamen büyük harf kullanmayınız. - ISBN numarasını yazarken "-" tire işareti koymayınız.

  - Eğer aynı eser daha önce başkası tarafından istenmiş ise bu şekilde bir ekran görüntüsü karşınıza gelir.

  - Girişlerinizi yaptıktan sonra “kaydet” butonuna basmayı unutmayınız.

  • «Listemi göster»i tıklayarak değişiklik yapabilir ya da silebilirsiniz. «Listemi göster»i alanı aynı zamanda size siparişinizin durumunu gösterecektir. (sipariş verildi, bulunamadı, geldi vb.)

  • Akademik personel, akademik e-posta listesine üye olarak duyurularımızı takip edebilirler.

   

  Kitap Ayırtma

  Kütüphanemizde mevcut olan, fakat başka kullanıcılarımızın ödünç aldığı kaynakları ayırtabilirsiniz.

  • Ayırtılan kitaplar ödünç verme bölümünde sizin adınıza 2 gün süreyle bekletilir.

  • Birden fazla kaynak / kişi ayırtma yapabilir.

  http://kutuphane.kocaeli.edu.tr adresinden Katalog Tarama sayfasına giriniz.

   

  • Katalog Tarama sayfasından oturum açınız.

   

  • Şifreniz ilk girişte T.C. Kimlik Numaranızın son 4 hanesidir. Hesabınızın güvenliği açısından ilk girişte şifrenizi değiştirmeniz gerekmektedir.

   

  • Birden fazla kaynak / kişi ayırtma yapabilir.

   

  • Katalog Tarama sayfasından eser adı, yazar adı vb. kriterleri belirleyerek arama yapabilirsiniz. İade tarihi yazan, herhangi bir kullanıcımızın ödünç aldığı kaynağı ayırtmak için arama yaptığınızda çıkan sonucu tıklayıp detaylarını görebilirsiniz.

   

  • - «Ayırt» butonuna tıkladığınızda açılan kutucukta «Ayırtma Tarihi» ve «Alma Tarihi» bilgileri yer alır.

  -Üye hesabınızın şahsi bilgilerim bölümüne e-posta adresinizi girmişseniz kitabın kütüphaneye ulaştığı gün otomatik gönderilen bir bilgilendirme e-postası alacaksınız.

  -Ayırttığınız kitap iade edildiği andan itibaren iki gün süre ile ödünç verme bölümünde sizin adınıza bekletilir. Kütüphaneye o tarihlerde gelemeyecekseniz üye oturum sayfanızın “ayırttıklarım” bölümünden iptalini gerçekleştirebilirsiniz.

  Kitap Süresi Uzatma

  http://kutuphane.kocaeli.edu.tr adresinden Katalog Tarama sayfasına giriniz.

   

  • Katalog Tarama sayfasından oturum açınız.

   

  • Şifreniz ilk girişte T.C. Kimlik Numaranızın son 4 hanesidir. Hesabınızın güvenliği açısından ilk girişte şifrenizi değiştirmeniz gerekmektedir.

   

  -Ad Soyad kontrolü yaptıktan sonra Üzerimdekiler linkine tıklayınız.

  -Ödünç aldığınız materyalin ödünç süresini iki kez uzatma hakkına sahipsiniz.

  -Sadece iade tarihinin son 2 günü web üzerinden üye oturumunuzu açarak uzatabilirsiniz.

  -Üzerimdekiler yazısını tıklayınız. -Uzatmak istediğiniz kitabın bilgilerinin üzerindeki kilit ikonu açıksa tıklayarak süresini uzatabilirsiniz. Kilit ikonu iade tarihinden 1 (Bir) önce ve son gün aktif olacaktır.

  Eğer başkası tarafından ayırtılmış ya da uzatmaya engel bir durum mevcutsa kilit ikonu kapalı olur ve “Eser uzatmaya müsait değil” uyarısı çıkar. Diğer zamanlarda bu ikon gözükmez

  -“Eser uzatmaya müsait değil” uyarısıyla karşılaşacağınız durumlar:

  *İade tarihi geçmiş kaynaklar

  *Başka bir kullanıcı tarafından ayırtılmış kaynaklar

  *İade tarihinin son iki gününde olmayan kaynaklar

  Ödünç Verme Süreleri ve Ödünç Verilen Materyal Sayısı

    KİTAP KİTAP DIŞI GÜN UZATMA HAKKI
  AKADEMIK PERSONEL
  10 5 60 2 kez 60 gün
  IDARI PERSONEL
  10 5 30 2 kez 30 gün
  DOKTORA ÖGRENCILERI
  10 5 30 2 kez 30 gün
  YÜKSEK LISANS ÖGRENCILERI
  10 5 30 2 kez 30 gün
  LISANS ÖGRENCILERI
  10 5 30 2 kez 30 gün
  ÖNLISANS ÖGRENCILERI
  10 5 30 2 kez 30 gün
Demo Settings
Header Colors
Navigation Colors
Footer Colors