İntihal Veritabanları

İntihal Veritabanları

Ithenticate İntihal Programı

Açıklama: TÜBİTAK Bilim Kurulu’nun 9 Temmuz 2011 tarih ve 199 sayılı kararı gereği, doğrudan akademik yayınların değerlendirilmesi ile ilgili (öğrenci ödevleri hariç) kapsamlı bir akademik içeriğe sahip olan “İThenticate” intihali engelleme programı üniversitemizin erişimine açılmıştır. iThenticate, akademisyenlerin, hakemlerin ve editörlerin, makale ya da draftları taramalarını sağlar.

Lisans anlaşması gereği :

Doktora ve üzeri yetkinliğindeki Öğretim Üyeleri için hesap oluşturulabilmektedir.

Tezler, ödev ve projelerin sistem üzerinden taranmasına izin verilmemektedir.

ULAKBİM tarafından üniversitemizin erişimine açılan iThenticate programını kullanmak isteyen akademik personelin isim, soy isim ve ünvan bilgilerini içeren e-postayı @kocaeli.edu.tr uzantılı mail hesaplarından  volkan.ozvatan@kocaeli.edu.tr  adresine göndermeleri gerekmektedir. Bilgileriniz sisteme kaydedildikten sonra; aktivasyon maili @kocaeli.edu.tr uzantılı e-mail adresinize sistem tarafından (info@ithenticate.com adresli) otomatik gönderilecektir, lütfen bu adresten (info@ithenticate.com) gelen maili dikkate alıp, e-malinizi kontrol etmeyi unutmayınız.

Bu kullanıcı adı ve şifre www.iThenticate.com adresindeki “login” alanına yazıldığında sisteme giriş yapılmış olacaktır.

Sistemle ilgili ayrıntılı bilgi edinmek için “iThenticate detaylı kullanım Kılavuzunu” inceleyiniz. Tanımlama işlemleri haricindeki kullanıma yönelik diğer bütün işlemler kullanıcı tarafından yapılacaktır.

Yardım Kılavuzları :

Hızlı başlangıç kılavuzu için 
tıklayınız.

iThenticate İntihal Veri Tabanı Kullanım Kılavuzu için tıklayınız.

Erişim Adresi

Kılavuz 1 - Kılavuz 2 - Kılavuz 3

Turnitin İntihal Programı

Yükseköğretim Kurulu tarafından güncellenen "Lisansüstü Eğitim-Öğretim Programı Açılması ve Yürütülmesine Dair İlkeler" in "D.Tezler" bendi, 1. maddesi gereğince "Lisansüstü eğitim tezleri savunmaya alınmadan önce, ilgili öğrenci tarafından düzenlenecek intihal programı raporu teslim edilir." koşulu getirilmiştir.

Turnitin ile :

• Öğrenciler daha iyi birer araştırmacı ve yazar haline gelirler. Daha orijinal içerikli çalışmalar ortaya koyarlar ve kaynak materyalleri doğru kullanmayı ve doğru alıntı yapmayı öğrenirler.

• Öğretmenler zamandan tasarruf ederler. Turnitin’in kolay okunur Orijinallik Raporu sayesinde, daha önce şüphelendikleri intihallerin kanıtlarını araştırmak için harcadıkları zamanı şimdi daha iyi yazarlar yetiştirmek üzere geri bildirimde bulunmak için kullanırlar.

• Kurumlar, eğitim ve öğretim düzeylerini geliştirirler. Turnitin’in sürekli kullanımı, kuruma,kendisini, eğitim misyonunu ve verdiği diploma derecelerinin tamlığını garanti altına almada yardım eder.

Sistemin kullanılmaya başlaması için:

• Öncelikle; öğretim üyelerimiz için sistemde hesap oluşturulma işleminin gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Bu işlem kütüphane yöneticiliğinde gerçekleştirilecek olup, @kocaeli.edu.tr uzantılı eposta kullanılarak ad, soyad ve ünvan bilgilerinin volkan.ozvatan@kocaeli.edu.tr adresine bildirilmesi gerekmektedir.

• Öğretim üyeleri belirttikleri e-posta hesaplarına gelecek aktivasyon mailindeki şifrelerle sisteme giriş yapabileceklerdir.

Hesap oluşturulabilecek akademik kadrolar :

• Araştırma görevlisi, Okutman, Öğretim görevlisi kadrolarında olup derslere giren akademisyenlerimiz, (yüksek lisans, doktora yapan bu kadrolardaki akademisyenlerimiz de sisteme kayıt olabilmektedir. Diğer yüksek lisans ve doktora öğrencileri kayıt olamamaktadır.)

• Yard. Doç. Dr., Doç. Dr., Prof. Dr. kadrolarında olan öğretim üyelerimiz için hesap oluşturulabilecektir.

Önemli not: Sisteme tez eklenirken -enstitü taramasında çakışmaması için- isteğe bağlı ayarlardan "depo yok" seçeneği seçilmelidir. Sadece enstitüler onaydan çıkmış tezleri depolayarak sisteme ekleyeceklerdir.

Kılavuzlar:

Kullanıcılar için Şifre Oluşturma Kılavuzu

Öğretmenler için Kolay Kullanım Kılavuzu

Öğrenciler için Kolay Kullanım Kılavuzu

Ödev Ekleme Kılavuzu

Turnitin Destek Merkezi

Turnitin bilgi

Turnitin Verimlilik Özeti


Erişim Adresi

Demo Settings
Header Colors
Navigation Colors
Footer Colors