KOÜ Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı
/ Erişilebilir Kütüphane

Erişilebilir Kütüphane Hizmeti

Amaç

Kocaeli Üniversitesi Kütüphaneleri hizmetlerini yürütürken tüm kullanıcı gruplarının bilgi ihtiyaçlarını karşılamayı hedeflemektedir. Bu bağlamda, engelli kullanıcıların kütüphane hizmetlerinden daha verimli şekilde yararlanmalarını sağlamak adına, koleksiyonun yanı sıra kütüphane olanaklarının da iyileştirilmesi amaçlanmaktadır.

Kocaeli Üniversitesi Merkez Kütüphanesi, Yüksek Öğretim Kurumu tarafından verilen Engelsiz Üniversite Ödülleri kapsamında “2021 Mekânda Erişilebilirlik (Turuncu Bayrak)” ödülüne lâyık görülmüştür.

Olanaklar

1. Üniversitede verilen eğitim/öğretim ve araştırma konularına göre engelli kullanıcılardan gelen özel istekler doğrultusunda, bütçe olanakları çerçevesinde bilgi kaynakları sağlanmaktadır.

2. Kütüphane çalışanları engelli kullanıcılara kaynaklara erişim konusunda yardımcı olmakta ve yönlendirmelerde bulunmaktadır.

3. Engelli kullanıcılara yönelik kütüphane kaynakları sadece engelli kullanıcılarımıza ödünç verilmektedir.

4. Merkez Kütüphane giriş katta yer alan kapalı asansör ile 2. kat okuma salonu erişimi sağlanmaktadır. Kapalı asansör, tüm engelli kullanıcılara uygun standartlarda olup sesli uyarı sistemi de mevcuttur.

5. Merkez Kütüphane binasında engelli kullanıcıların özel kullanımı için uygun donanım ile donatılmış birer adet Engelli Odası ve Engelli WC bulundurulmaktadır.

 

Katalog Tarama

Veritabanları

Duyurular

Çalışma Saatlerimiz

 

 

Merkez Kütüphane Bina Girişi Engelli Rampası
Merkez Kütüphane Bina Girişi Hissedilebilir Yüzey
Merkez Kütüphane Bina Girişi Braille (Kabartma Alfabeli) Kat Yerleşim Planı
Kapalı Engelli Asansörü
Merdiven Asansörü
Engelli Tuvaleti
Engelli Kullanıcıların Özel Kullanımı İçin Oluşturulmuş Oda
Engelli Rampası (İç Mekan)
Otomatik Kitap Ödünç/İade Verme Makinesi (Self Check)
Kabartma (Braille) Yazıcı
Kitap Okuma Makinesi
Ses Kayıt Cihazları
  ©