Yararlanma Koşulları

Yararlanma Koşulları

 • GENEL KURALLAR
 • a) Üniversitemiz kütüphanesinden, öncelikle üniversitemizin akademik, idari personeli ve ögrencisi olmak üzere, diger okur/kullanicilar ve arastirmacilar da yararlanabilirler.

  b) Okur/kullanicilar, kütüphane tarafindan belirlenen genel ve özel kullanim kurallarina uymak zorundadirlar. Kurallara uymayan ve uyarilari dikkate almayan okur/kullanicilar, tutanakla tespit edilirler ve kütüphane disina çikarilirlar. Ayni nedenlerle ikinci kez uyarilan okur/kullanicilar, kütüphane hizmetlerinden yararlandirilmazlar.

  c) Ödünç aldiginiz eserlerin tamaminin fotokopi ve elektronik yöntemlerle çogaltilmasi fikir ve sanat eserleri 5728 sayili kanununun 71. maddesi geregince yasaktir.

  d) Kütüphane tesislerine ve materyallerine zarar veren okur/kullanicilar hakkinda yasal islem yapilir.

  e) Kütüphaneye yiyecek ve içecekle girilmesi, tütün mamullerinin içilmesi kesinlikle yasaktir.

  f) Okur/kullanicilar, yanlarindaki esyalarini korumakla yükümlüdürler. Meydana gelebilecek her türlü çalinma ve kaybolma olaylarindan kütüphanemiz sorumlu degildir.

  g) Okur/kullanicilarin, kütüphaneye girerken cep telefonlarini kapatmalari zorunludur.

  h) Güvenlik sistemi: Kütüphaneden yararlanan okur/kullanicilar, çikarken elektronik kapi kontrol sistemi içerisinden kurallara uygun olarak geçmek, gerekli durumlarda ellerindeki çanta ve yayinlari kütüphane görevlisine göstermekle yükümlüdür. Izinsiz olarak materyal çikarmaya tesebbüs edenler için gerekli tedbir alinarak yasal yollara basvurulur.Genel Kurallar

  i) Kamera, fotograf makinesi vb. ile kütüphane içinde izin almadan çekim yapmak yasaktir.

  j) Kütüphane hizmetlerinden yararlanma ücretsizdir. Ancak, ilgili alt yapinin olusturulmasi ve Daire Baskani’nin Rektörlüge önerisi ile ücretli hale dönüstürülebilir.

  k) Kütüphane hizmetlerinin ücretli hale dönüstürülmesi halinde elde edilecek tutar, Üniversite bütçesine gelir kaydedilmek üzere ilgili hesaba yatirilir.

  l) Kütüphane içinde, belirlenen özel alanlar disinda grup çalismasi yapmak ve sesli olarak çalismak yasaktir.

  m) Kütüphane kapanis saatine 15 dakika kala kapanis islemleri ve uyarilari baslatilir.

  n) Sadece üniversitemiz akademik, idari personeli ve ögrencileri ödünç verme hizmetlerinden yararlanabilirler.

  o) Ödünç alma islemi sirasinda kimlik gösterilmesi zorunludur. Ögrencilerimizin kimliklerinde yer alan bandrollerin, geçerli ögretim yilina ait olmasi gerekmektedir.

  p) Okur/Kullanici, kendi talebi ile diger üniversite kütüphanelerinden getirilen yayinlari almak ve bu hizmetten dogan ücretleri ödemekle yükümlüdür. (Bu hizmet sadece akademik personeli kapsar)

  r) Üniversitelerarasi isbirliginin geregi olarak, diger üniversitelerin okur/kullanicilarina, ancak kendi kütüphaneleri araciligi ile ödünç kitap verilebilir.

  s) Üniversite disindan gelen okur/kullanicilara kütüphane dahilinde yararlanma imkani saglanir ancak ödünç kitap verilmez. Fotokopi hizmetlerinden yararlanabilirler.

  t) Kullanıcılar ödünç aldıkları materyali korumak, zarar vermemek ve gününde teslim etmekle yükümlüdürler. İade tarihini ve gecikme durumunu hatırlatmak Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığının sorumluluğunda değildir. Kullanıcılar materyali zamanında iade etmek ve kişisel kütüphane hesaplarından kitap iade işleminin yapılıp yapılmadığını kontrol etmekle yükümlüdürler.

   

 • SÜRELI YAYINLARDAN YARARLANMA KURALLARI
 • Süreli yayinlar kesinlikle ödünç verilmez.

  * Süreli yayinlarin son bir yili açik raf , eski sayilari kapali raf usulü ile yerlestirilmistir.

  * Süreli yayinlar bölümünden yararlanmak isteyen okur/kullanicilar, öncelikle Milli kütüphanenin makaleler bibliyografyasindan yayin taramasi yaparak (http://makaleler.mkutup.gov.tr), bulduklari dergi adi, yili ve sayisinin merkez kütüphanemiz online katalogunda olup olmadigini kontrol edeceklerdir.* Süreli yayinin sayisi mevcutsa, görevli tarafindan kapali raftan getirilecektir.

  *Süreli yayinlardan fotokopi çektirmek isteyen okur/kullanicilar, süreli yayinlar bölümündeki görevliye kimlik birakmak zorundadir.

   

 • TEZLERDEN YARARLANMA KURALLARI
 • Tezler kesinlikle ödünç verilmez.

  * Tezler, kapali raf usulü ile yerlestirilmistir.

  * Öncelikle okur/kullanici YÖK Ulusal Tez Tarama Merkezi’nde (http://tez2.yok.gov.tr) aradigi tezin PDF ‘inin olup olmadigini kontrol edecektir;

  * Eger tezin PDF’ i varsa tez fotokopi için verilmeyecektir.

  * Okur/kullanicinin PDF’ i açabilmesi için YÖK Ulusal Tez Tarama Merkezi’ne üye olmasi gerekir.

  * Tezin PDF’ i yoksa görevli, kütüphanenin online katalogundan tezin kütüphanede mevcut olup olmadigini kontrol edecek, yer numarasini alip kapali raftan tezi getirip okura verecektir.

  * Tezlerden fotokopi çektirmek isteyen okur/kullanici ödünç verme bankosundaki görevli’ ye kimlik birakmak zorundadir.

Demo Settings
Header Colors
Navigation Colors
Footer Colors