Görme Engelliler Bölümü

"ENGELSİZ ÜNİVERSİTE" PROJESİ kapsamında hizmet vermeye başlayan Görme Engelliler Bölümümüz, özel programları ve donanımı sayesinde görme engelli öğrencilerimizin de, kütüphanede yer alan bütün kaynaklardan yararlanmalarını sağlamaktadır. Kütüphanede bulunan yaklaşık 100 bin basılı yayına, bilimsel değeri ve kullanım oranı oldukça yüksek olan 49.487 adet yabancı dildeki tam metin e-kitaba, 7000 adet tam metin Türkçe e-kitaba, 38.945 adet tam metin e-dergiye ulaşabilmektedirler.

Görme Engelliler Birimimiz "Engelsiz Üniversite" Projesi ile görme engelli öğrencilerin, gönüllülerin seslendirdiği ders kitap ve notlarından yararlanmasına imkan sağlıyor. Kütüphanemizde görme engelli öğrencilerimizin kullanabileceği donanım ve programlarla donatılmış odamız öğrencilerimize hizmet vermektedir.

Görme Engelliler İçin Seslendirilen Kitapların Listesi Güncellenme Tarihi:06.04.2018

Kütüphane Hizmetlerine Hızlı Erişim Linkleri

Tüm Veri Tabanlarından Arama

Online Abone  

Online Deneme 

Online Serbest 

Katalog Tarama

Tüm Duyurular

Çalışma Saatlerimiz

KULLANILAN DONANIM VE PROGRAMLAR

JAWS FOR WINDOWS EKRAN OKUMA PROGRAMI : Bilgisayarı TÜRKÇE dilinde konuşturan görmeyenin bilgisayara etkili bir şekilde hakim olmasını sağlayan dünyanın en gelişmiş ve en çok kullanılan programıdır.

MAGİC FOR WİNDOWS EKRAN OKUMA VE BÜYÜTME PROGRAMI : Az görenler için özel geliştirilmiş aynı anda ekranı büyüterek konuşan programdır.

FOCUS PRO 40 : Görmeyenlerin bilgisayar ekranındaki yazıları kabartma alfabe ile okuyabileceği ve bilgisayarı özel kabartma klavyesi ile yönetip yazılarını yazabileceği özel geliştirilmiş bir cihazdır. Üstünde bütünleşik altınokta braille klavyesiyle ve monitörüyle en son teknoloji ürünüdür.

KİTAP OKUMA MAKİNASI: Masaüstü veya taşınabilir ihtiyaçlara uygun olarak doğal insan sesi kalitesinde her türden materyali okunabilir.

BRAİLLE (KABARTMA) YAZICI: Görme Engelli öğrencilerimizin ders kitabı, ders notu ve diğer materyallerini Braille (Kabartmalı) baskı alabilme olanağı sağlamaktadır. Tek ve çift taraflı baskının yanı sıra, fasikül formatında baskı yapabilecek özelliktedir.

SES KAYIT CİHAZLARI: Öğrencilerin ihtiyaçları olduğu zaman kütüphanemizden belli sürelerde kullanılmak üzere alınıp, derslerin kaydedilmesi, kaydedilenlerin CD ortamına alınıp ders materyalleri düzenlemeleri sağlanabilir.

 

Görme Engelli öğrencilerimiz, istediklerinde bilgisayar ortamında yer alan kaynakları JAWS okuma programı sayesinde okuyup, kayıt edebileceklerdir. Ayrıca basılı kaynakları, kitap okuma cihazı sayesinde okuyabilecekler ve isterlerse ses kayıt cihazlarına ya da CD’ ye kayıt edip bunları ödünç alarak evlerinde kaynaklardan yararlanabileceklerdir.

GETEM Boğaziçi Üniversitesi Görme Engelliler Teknoloji Laboratuvarı (GETEM)

http://www.getem.boun.edu.tr/

KONUŞAN KİTAPLIK : http://konusankitaplik.mkutup.gov.tr

 

Görme Engelli birimindeki seslendirilmiş kitaplardan faydalanabilmek için 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nun Ek 11 nci maddesi gereğince, kullanıcıların görme engelli olduklarını belirten kimlik veya raporlarını beyan etmeleri gerekmektedir.

Okunma Sayısı: 2246