ERİŞİLEBİLİR KÜTÜPHANE

ERİŞİLEBİLİR KÜTÜPHANE

Hizmetlerimiz

Sıra No:

 

Açıklama

Görsel

1

Merkez Kütüphane Bina Girişi Engelli Rampası

Tekerlekli sandalye kullanıcıları, yürüme zorluğu yaşayan yaşlılar, bebek arabası kullanan yayalar ve görme özürlülerin de kullanacağı düşünülerek planlanmıştır

2

Merkez Kütüphane Bina Girişi Hissedilebilir Yüzey

Görme engelli kullanıcılar kütüphane dışında ve içinde yürüme eylemini bu kabartmalı çizgiler sayesinde daha rahat gerçekleştirmektedir.

3

Merkez Kütüphane Bina Girişi Braille (Kabartma Alfabeli) kat yerleşim planı

Kabartma kat planı üzerinde tüm odalara ve kullanım alanlarına erişim ve yönlendirme sağlamaktadır.

4

Kapalı Engelli asansörü

Merkez Kütüphane Bina Giriş katta yer alan kapalı asansör; tekerlekli sandalye kullananlar, yaşlılar, çocuklu aileler ve merdiven inip çıkmakta zorlanan bireyler için 2. Kata erişimi sağlamaktadır.

5

Merdiven Asansörü

Merkez kütüphane okuma salonlarına tekerlekli sandalye kullananlar, yaşlılar, merdiven inip çıkmakta zorlanan bireylerin erişimini sağlamak için hizmet girmiştir.

6

Engelli Tuvaleti

Tekerlekli sandalye kullanan kişilerin de kullanabileceği şekilde hazırlanmıştır.

7

Engelli kullanıcıların özel kullanımı için oluşturulmuş oda

Kocaeli Üniversitesi Merkez Kütüphane binasında engelli, tekerlekli sandalye kullanan ve görme engelli kullanıcılar için kütüphane hizmetlerinden daha iyi yararlanmalarını sağlamak amacıyla engellilere uygun donanım ile donatılmış oda hizmet vermektedir.

8

Engelli Rampası (İç Mekan)

Merkez Kütüphane binası okuma salonunda engelli, tekerlekli sandalye kullanan ve görme engelli kullanıcılar için kütüphane salonuna erişimi sağlamak için iç mekan engelli rampası hizmete girmiştir.

9

Otomatik Kitap Ödünç/İade Verme Makinesi (Self Check)

Ödünç verme hizmetinden yararlanma hakkı olan tüm engelli kullanıcılar  otomatik ödünç/iade (self-check )  cihazı aracılığı ile kendileri ödünç alma/verme işlemini yapabilirler. (Tekerlekli sandalye kullanan engelliler içinde uygundur.)

10

Kabartma (Braille) Yazıcı

Görme Engelli kullanıcılarımızın ders kitabi, ders notu ve diğer materyallerini Kabartma (Braille) baskı alabilme olanağı sağlamaktadır. Aynı zamanda Görme engelli öğrencilerinin talep etmesi durumunda sınavlarının Kabartma (Braille) yapılabilmesi için hizmet vermektedir.

Everest

11

Sesli Kitap

Kocaeli Üniversitesi ders kitaplarının ve notlarının seslendirme kurallarına uygun bir şekilde seslendirilmiş, sesli kitap arşivi görme engelli kullanıcılarımızın hizmetindedir.

12

Kitap Okuma Makinesi

Makine sayesinde görme engelli kullanıcılar bilgi kaynaklarını dijitalleştirebilmektedir.

13 Ses Kayıt Cihazları Engelli kullanıcılar (İşitme Engelli) derslerini kaydetmek istedikleri zaman kütüphanemizden belli sürelerde kullanılmak üzere ses kayıt cihazlarını ödünç alabilmektedirler.

14

Kullanılan Donanım ve Programlar

JAWS FOR WINDOWS EKRAN OKUMA PROGRAMI : Bilgisayari TÜRKÇE dilinde konusturan görmeyenin bilgisayara etkili bir sekilde hakim olmasini saglayan dünyanin en gelismis ve en çok kullanilan programidir.

MAGIC FOR WINDOWS EKRAN OKUMA VE BÜYÜTME PROGRAMI : Az görenler için özel gelistirilmis ayni anda ekrani büyüterek konusan programdir.

FOCUS PRO 40 : Görmeyenlerin bilgisayar ekranindaki yazilari kabartma alfabe ile okuyabilecegi ve bilgisayari özel kabartma klavyesi ile yönetip yazilarini yazabilecegi özel gelistirilmis bir cihazdir. Üstünde bütünlesik altinokta braille klavyesiyle ve monitörüyle en son teknoloji ürünüdür.

KITAP OKUMA MAKINASI: Masaüstü veya tasinabilir ihtiyaçlara uygun olarak dogal insan sesi kalitesinde her türden materyali okunabilir.

BRAILLE (KABARTMA) YAZICI: Görme Engelli ögrencilerimizin ders kitabi, ders notu ve diger materyallerini Braille (Kabartmali) baski alabilme olanagi saglamaktadir. Tek ve çift tarafli baskinin yani sira, fasikül formatinda baski yapabilecek özelliktedir.

SES KAYIT CIHAZLARI: Ögrencilerin ihtiyaçlari oldugu zaman kütüphanemizden belli sürelerde kullanilmak üzere alinip, derslerin kaydedilmesi, kaydedilenlerin CD ortamina alinip ders materyalleri düzenlemeleri saglanabilir.

 

Demo Settings
Header Colors
Navigation Colors
Footer Colors