Görme Engelliler Bölümü

ENGELSİZ ÜNİVERSİTE PROJESİ kapsamında hizmet vermeye başlayan Görme Engelliler Bölümümüz, özel programları ve donanımı sayesinde görme engelli öğrencilerimizin de, kütüphanede yer alan bütün kaynaklardan yararlanmalarını sağlamaktadır. Kütüphanede bulunan yaklaşık 100 bin basılı yayına, bilimsel değeri ve kullanım oranı oldukça yüksek olan 49.487 adet yabancı dildeki tam metin e-kitaba, 7000 adet tam metin Türkçe e-kitaba, 38.945 adet tam metin e-dergiye ulaşabilmektedirler.

Görme Engelliler İçin Seslendirilen Kitapların Listesi

Veritabanları

Online Abone  Online Deneme  Online Serbest 

 

KULLANILAN DONANIM VE PROGRAMLAR

 

JAWS FOR WINDOWS EKRAN OKUMA PROGRAMI :Bilgisayarı TÜRKÇE dilinde konuşturan görmeyenin bilgisayara etkili bir şekilde hakim olmasını sağlayan dünyanın en gelişmiş ve en çok kullanılan programıdır.

MAGİC FOR WİNDOWS EKRAN OKUMA VE BÜYÜTME PROGRAMI : Az görenler için özel geliştirilmiş aynı anda ekranı büyüterek konuşan programdır.

FOCUS PRO 40 : Görmeyenlerin bilgisayar ekranındaki yazıları kabartma alfabe ile okuyabileceği ve bilgisayarı özel kabartma klavyesi ile yönetip yazılarını yazabileceği özel geliştirilmiş bir cihazdır. Üstünde bütünleşik altınokta braille klavyesiyle ve monitörüyle en son teknoloji ürünüdür

KİTAP OKUMA MAKİNASI: Masaüstü veya taşınabilir ihtiyaçlara uygun olarak doğal insan sesi kalitesinde her türden materyali okunabilir.

SES KAYIT CİHAZLARI: Öğrencilerin ihtiyaçları olduğu zaman kütüphanemizden belli sürelerde kullanılmak üzere alınıp, derslerin kaydedilmesi, kaydedilenlerin CD ortamına alınıp ders materyalleri düzenlemeleri sağlanabilir.

 

Görme Engelli öğrencilerimiz, istediklerinde bilgisayar ortamında yer alan kaynakları JAWS okuma programı sayesinde okuyup, kayıt edebileceklerdir. Ayrıca basılı kaynakları, kitap okuma sayesinde okuyabilecekler ve isterlerse ses kayıt cihazlarına ya da CD’ ye kayıt edip bunları ödünç alarak evlerinde kaynaklardan yararlanabileceklerdir.

 

GETEM Boğaziçi Üniversitesi Görme Engelliler Teknoloji Laboratuvarı (GETEM) tarafından tasarlanan internet kütüphanesi projesi, görme engellilerin bilgi kaynaklarına erişimini sağlamayı amaçlamaktadır. Kütüphanede bulunacak yayınlar ağırlıklı bir şekilde Türkçe ve İngilizceden oluşmaktadır. Kütüphanede hikaye-roman-şiir türü kitapların yanı sıra Türkiye Üniversitelerinde okutulmakta olan ders malzemesi (kitap-makale-ders notu) ile kimi ders ve konferansların kayıtları ve ilave olarak bilimsel makale-kitap bulunmaktadır. Kocaeli Merkez Kütüphanesi olarak üyelik yaptığımız bu projede, 1135 i okunmakta olan, 7500 adet sesli kitaba görme engelli öğrencilerimiz ulaşabileceklerdir.Telefon Kütüphanesi Projesi ile yüzlerce sesli kitap 0 800 219 91 91 numaralı telefon üzerinden görme engelli GETEM üyelerine ücretsiz olarak sunulmaya başlandı.

 

http://www.getem.boun.edu.tr/

 

KONUŞAN KİTAPLIK :Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı olarak hizmet veren Konuşan Kitaplık Görme Engelliler Merkezi gönüllü okuyucuların seslendirmiş olduğu kitapları http://www.mkutup.gov.tr/mkp internet adresi üzerinden hizmete sunmaktadır.İnternet sitesinde roman, öykü, şiir, deneme, KPSS, KPDS, SBS ve üniversiteye hazırlık konularını içeren 5000 kadar seslendirilmiş eser bulunmaktadır.

 

http://www.mkutup.gov.tr/mkpBu hizmetten yararlanmak üyelik esasına dayanmakta olup üyelik ücretsizdir.Görme engelli vatandaşlarımızın kimlik veya raporlarını +90 312 2230451 numaralı faksa ulaştırdıktan sonra üyelikleri aktifleştirilecektir.

Hızlı Erişim

Anasayfa Çalışma Saatleri Katalog Tarama Oturum Aç Yeni Gelen Yayınlar Elektronik Kaynaklar Kullanıcı Eğitimi Uzaktan Erişim Kütüphaneciye Danışın Kullanıcı Kılavuzları Görme Engelliler Birimi Açık Erişim Sağlama Türkiye Makaleler Bibliyografyası Turnitin iThenticate


Aktif Ziyaretçi : 1
Toplam Ziyaretçi : 304668
Web Sorumlusu

© Kocaeli Üniversitesi
Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı 41380, Kocaeli
0262 303 13 21 / 0262 303 13 23
kutuphane@kocaeli.edu.tr